اهمیت زمان را درک کنیم تا بتوانیم به درستی مدیریت کنیم

اهمیت زمان را درک کنیم

خیلی سخت است اما شدنی است و این یک دروغ بزرگ است که فقط با برنامه ریزی می توانیم زمان را مدیریت کنیم . انقدر هم آسان نیست و علاوه بر برنامه ریزی به ده ها عوامل دیگر بستگی دارد . درک اهمیت زمان ، کنترل احساسات و واکنش های عاطفی عوامل مهمی هستند که در مدیریت زمان نقش بسزایی دارند . با من در این مطلب همراه شوید تا خلاصه و مفید به مهمترین عوامل تاثیرگذاری بر مدیریت زمان بپردازیم .

درک اهمیت زمان و کنترل ذهن

سیستم مغز ما دستورات ذهن ما را اطاعت می کند و تا جایی که سخت افزار مغز قدرت داشته باشد (که قدرتش خیلی بیشتر از این است که ما تصور می کنیم ) درخواست های ذهن را به بهترین شکل انجام می دهد . پس مهم این است که ذهن به درستی فرمان دهد و یک ذهن آموزش دیده  می تواند دستوراتی به مغز دهد تا بهترین نتیجه حاصل شود . برای مغز فرقی نمی کند یعنی در حقیقت تشخیص نمی دهد که ما می خواهیم کاری را در مدت یک ماه انجام دهیم یا یک سال و فقط مهم است که دقیق و درست به مغز بازه زمانی دهیم .

کنترل احساسات منفی و نگرانی ها

با هم بررسی کردیم که نگرانی گونه ای از بهانه است  و این بهانه های کوچک و بزرگ فقط باعث اتلاف وقت می شود و انرژی ما را می گیرند و نتیجه اش می شود گله و شکایت همیشگی اکثر ما انسان ها که وقت نداریم ، واقعا اینطور است ؟

احساسات منفی ، نگرانی های بیهوده که اکثرشان هم مربوط به گذشته است فقط حال ما را خراب می کنند و شادی را از ما می گیرند و در نتیجه زمان را از دست می دهیم . اتلاف زمان باعث نارضایتی ما می شود و باز هم نتیجه اش غصه و غم است .

واکنش های عاطفی را کنترل کنیم

اکثر بحث های طولانی فقط بخاطر تصمیم سریع در عصبانیت است . اگر کسی حرفی می زند که به مذاق ما خوش نمی آید ابتدا کمی مکث کنیم و سعی کنیم طرف مقابل را به آرامش دعوت کنیم . حق دادن به شخص مقابلمان که درک کاملی از موضوع ندارد می تواند از یک جدال و یک بحث طولانی جلوگیری کند و خیلی سریع به بحث خاتمه دهد و آرامش و زمان زیادی را به ما هدیه دهد . حتی اگر خودمان از موضوعی عصبانی هستیم کمی مکث کنیم و سعی کنیم عصبانیت خود را کنترل کنیم و با خود تکرار کنیم که زمان برای من بسیار ارزشمند است .

درک اهمیت زمان و تلاش برای مدیریت زمان فقط نتیجه اش ذخیره زمان نیست بلکه زندگی سالم ، شاد و آرام ارمغان این درک مهم است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code