ابتدا خانه دل را بتکانیم، نوروز پیروز، هر روز نوروز

ابتدا خانه دل را بتکانیم

خانه دل را هم می شود تکاند. می تواند تکاندن به معنی جابجا شدن، حرکت دادن باشد برای یک تغییر و تحولی تازه. می تواند تکاندن به معنی تکیدن و ریختن غم ها باشد برای رسیدن به پاکی و خلوص. و شاید تکاندن به معنی به جلو راندن باشد برای باز کردن فضای جدید برای… اما هر چه هست (به قول زنده یاد خسرو شکیبایی) باید سبز باشد و سبزی خانه دل های شما آرزوی قلبی ماست.

ابتدا خانه دل …

نوروز یواش یواش، پاورچین پاورچین دارد از راه می رسد و چشم به هم بگذاریم می بینیم که باز هم روز نو، روزی نو. خانه جسم را باید بشوریم از پلیدی ها، باید پاک کنیم گرد و غباری را که بر روی آن نشسته است. این گرد و غبارها را بارها در طول سال هم از در خانه بیرون کرده ایم اما برای خانه دل چه کردیم؟ آیا امسال در خانه زیبای دل هم جشن باشکوهی می گیریم؟ امسال دل کوچکمان بوی طراوت و تازگی خواهد داد؟

آب بپاشیم بر دل تا ببرد این آبِ زلال تیرگی یک سالی که گذشت تا بروید جایش شکوفه های شادی، گل لبخند.

بگذاریم آب با خود، ببرد غم ها را، تا در این خانه بسیار جا باشد، برای مهمانی تازه. فرش کنیم خانه دل را برایش و بریزیم به پایش هر چه هست و نگذاریم مهمان چند روزمان باشد. به تمنا، خواهش بگوییم که بماند و ببندیم با او عهدی، که اگر بماند اینجا نپذیریم به یکباره مهمان ناخوانده غم را.

او که نامش شادیست، شادمانی با اوست. و زیاد است اینجا در کلبه کوچک شادی افزا. هر چه هست روانه می کنیم به سوی خانه های پر مهر شما خوبان، تا برسد هر روز نجوایش به گوش ما که همه چیز خوب است. خانه های دل، اینجا سبز است، سبز، سبز و سبز.

دل هایتان پر مهر،

شادی هایتان افزون،

روز و روزگارتان، هر روز و همیشه، تازه و سرسبز.

 

مطلب پیشنهادی :

نوروز آمد ، نوروزِ همیشه پیروز آمد

2 دیدگاه برای “ابتدا خانه دل را بتکانیم، نوروز پیروز، هر روز نوروز

  1. Mohsen گفته:

    و‌ سبز رنگی متشکل از آبی مثل آب، مثل دریا مثل اقیانوس و نماد دل بزرگی و آرامش و زرد مثل خورشید که نور و روشنایی و گرماست و نماد مهر و عشق و نیکوتر که رنگ سبز خانه ما از ترکیب این دو حاصل شده باشد نور و گرما و آتش و عشق و دل دریایی و آرامش درست مثل نقاشی کودکان که اولین چیزی که برای نقاشی انتخاب می‌کنند خورشید زرد است و دریای آبی . بزرگتر که شدم متوجه شدم خورشید و نور و مهر طلایی است و آب زلال و بیرنگ .
    وجودتان همواره برقرار دلتان گرم زندگیتان پر از آرامش مثل اقیانوس آرام و خانه هایتان سبز ، سبز و سبز

دیدگاه‌ها بسته شده است.