هفت روش برای رهایی از تنش جسمی ناشی از استرس

هفت روش رهایی از تنش جسمی

علاوه بر اینکه استرس می تواند به روح و روان ما آسیب بزند برای جسم هم بسیار مخرب است، که تنش های جسمی شامل: سردرد، گرفتگی عضلات، بالا رفتن فشار خون، بالا رفتن کلسترول و بسیاری از موارد دیگر است. در این مطلب ۷ روش ساده را با هم بررسی می کنیم تا بتوانیم تنش های جسمانی را کنترل کنیم.

۷ روش ساده برای رهایی از تنش جسمی

۱- اسکن بدن با سوالات: در یک مکان آرام و ساکت به حالت نشسته یا خوابیده این سوالات از خودمان بپرسیم و از نوک سر تا نوک انگشتان پا را با این سوالات اسکن کنیم.

نمونه ای از سوالات:

 • آیا اخم کرده ام و ابروهایم در هم گره خورده است؟
 • آیا دندان هایم روی هم فشرده شده است و فکم درد می کند؟
 • آیا در بازوهایم درد یا گرفتگی احساس می کنم؟
 • آیا فشار یا دردی در قفسه سینه ام احساس می کنم؟

و به همین صورت ادامه دهیم تا تمام بدن خود را با این سوالات اسکن کنیم.

۲- تنفس شکمی به روش بادکنکی: این نوع تنفس همان تنفس شکمی است فقط با فرض اینکه تصور کنیم یک بادکنک کوچک ( به اندازه یک پرتقال درشت ) درون شکم قرار دارد و با هر دم و بازدم این بادکنک را پر و خالی می کنیم و با هر تنفس یکی از سوالات بالا را مرور می کنیم و در هر بازدم همراه هوایی که از آن بادکنک خارج می کنیم، درد، فشار و یا گرفتگی آن قسمت از جسم خود را نیز خارج می کنیم.

۳- کشیدن خمیازه: در طول روز خمیازه های عمیق بکشیم و این کار حتما سرحالمان می کند و جالب این است که اگر بدن نیاز به خمیازه های بیشتری داشته باشد پشت سر هر خمیازه، خمیازه های بیشتر شکل می گیرد و اگر احساس کردیم تعداد خمیازه ها در یک زمان خاص بیش از اندازه ادامه دار شده است می توانیم با شستن صورت خود با آب خنک، پایان خمیازه ها را در آن زمان اعلام کنیم.

۴- کش آمدن: حرکات کششی را در بین ساعات کاری خود بگنجانیم.

۵- انقباض تعمدی عضلات: برای مدت ۱۰ ثانیه یک یا تعدادی از عضلات بدن مثل پا، شانه، ران، باسن و… را منقبض کنیم و بعد رها کنیم.

۶- ماساژ: در این روش هم می توانیم از شخص دیگری به عنوان متخصص این کار کمک بگیریم که ما را ماساژ دهد و هم از دستگاه های ماساژور استفاده کنیم.

۷- ورزش سرعتی در زمان کوتاه: این روش به نام “انفجار سه دقیقه ای انرژی” هم معروف است. برای مدت زمان کوتاه (معمولا سه دقیقه است) یک حرکت ورزشی مانند: دویدن، طناب زدن، شنا و … را با ریتم تندتر از حالت معمول انجام دهیم و بعد از سه دقیقه به آرامی با تنفس شکمی آن را کندتر کنیم. کاهش استرس و تنش جسمی در این روش بعد از اینکه حرکات ورزشی کند، آرام و متوقف شد به آرامی احساس خواهیم کرد.

پیشگیری بهتر از درمان است اما اگر به هر دلیلی دچار استرس و تنش های جسمانی شدیم حتما روش های بالا می توانند کمک رسان باشند.

2 دیدگاه برای “هفت روش برای رهایی از تنش جسمی ناشی از استرس

 1. Mohsen گفته:

  درود بر شما
  موارد فوق بسیار کاربردی است وقتی روش‌ها را بررسی میکردم متوجه شدم ناحوداگاه از تعدادی از آنها به عنوان راه حل استفاده کردم شاید به این موارد خواندن یا نوشتن را نیز بتوان اضافه کرد هر چند در مورد خواندن اصلا تمرکزی بر آن نداریم گاهی می‌شود که کلا یادم می‌رود تا کجا خواندم و یا اصلا موضوع این متن یا کتاب چه بوده ولی در این اولویت با کنترل استرس است نه کتابخوانی ولی در مورد نوشتن اینگونه است که هر چه دلمان میخواهد مینویسم بدون در نظر گرفتن هر چیزی بی پروا، بی قاعده ، مینویسیم تا تمام استرسمان را روی کاغذ و خودکار خالی کنیم ، به این موارد بد نیست هم کلامی با یک همدم را نیز اضافه‌ کنیم کسی که فقط بشنود نه راه کار دهد و نه توصیه در این زمان فقط به گوش نیاز داریم نه چیز دیگر
  سپاس از شما و گروه محترم شادی افزا

  • کیوان خسروی گفته:

   درود بر شما
   چه به نکات ظریف و زیبایی اشاره کردید، خواندن برای رهایی از استرس، واقعا گاهی باید خواند با نیت لذت بردن نه یاد گرفتن و این هم می تواند خواص دیگری از مطالعه باشد و با نوشتن مخصوصا آزاد نویسی بسیار موافقم. و چقدر انسان ها نیازمند گوش شنوایی هستند که فقط بشنود، فقط و فقط شنونده.
   سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code