کاهش و کنترل استرس با تغییر نگرش و زاویه دید

کاهش و کنترل استرس با تغییر نگرش

اکثر انسان ها تمایلی به کنترل استرس ندارند و آن را یک امر طبیعی می دانند و دائم این جمله را تکرار می کنند که “تحت کنترل من نیست”. واقعا اینطور است؟ در این مطلب سعی می کنیم در کنار هم استرس را کاهش دهیم و کنترل کنیم.

چگونه استرس را کنترل کنیم؟

حتما راه های زیادی برای کنترل استرس وجود دارد اما با تغییر نگرش و زاویه دید به راحتی می توانیم استرس را حداقل به میزان قابل توجه ای کاهش دهیم و در حد قابل قبولی آن را کنترل کنیم. پس نگرش خود را به موضوعات تغییر دهیم و مثبت باشیم و بقیه کارها را مغز خودش انجام خواهد داد. به همین سادگی.

مغز چگونه استرس را کنترل می کند؟

نگرش مثبت به موضوعات باعث می شود که مغز:

۱- راه های عصبی جدیدی تشکیل دهد

۲- شبکه عصبی خود را بزرگ تر کند

۳-  بخش نوروپلاستی مغز، خود را دوباره از نو بسازد که باعث کاهش یا حذف افکار استرس زا می شود.

پس در حقیقت تلاش کوچکی از طرف ما در هنگام مواجهه با استرس باعث می شود که مغز مثل یک شیر ما را حمایت کند و همه چیز را به بهترین شکل جمع و جور کند.

چگونه نگرش مثبتی داشته باشیم؟

ابتدا سعی کنیم با مواجهه با عوامل بیرونی استرس زا آرام باشیم و خونسردی خود را حفظ کنیم. عصبانیت، ناراحتی، ترس باعث می شود که مغز دست و پای خود را گم کند و شما را در موقعیتی که به کمکش نیاز دارید تنها بگذارد، پس یادمان باشد با حفظ آرامش در مواجهه با عوامل بیرونی استرس زا می توانیم روی کمک مغز قدرتمند خود حساب کنیم.

دیگر هیچ وقت در مواجهه با عوامل استرس زا به خود یا دیگران نگوییم که تحت کنترل ما نیست. حفظ آرامش در هر شرایطی کاملا تحت کنترل ما است فقط باید تمرین کنیم تا تبدیل به یک عادت ارزشمند شود. برای مثال وسط اتوبان کیپ تا کیپ هم ماشین ها پشت سر هم ایستاده اند و ما هم یکی از همین ماشین ها وسط این ترافیک سنگین گیر کرده ایم. بله دیر شده است، به سر کار یا قرارمان نمی رسیم اما اگر همین عامل مزاحم ترافیک را به عنوان یک فرصت برای فکر کردن، کتاب خواندن، نوشتن و … در نظر بگیریم بهتر نیست؟ با داد زدن و اعصاب خوردی ماشین ها نه تنها سریع تر جلو نمی روند بلکه شاید باعث یک درگیری هم شود و از سرعت حرکت ماشین ها بکاهد. 

در زمان غارنشین ها استرس راهی برای ابراز ترس بوده است و در آن زمان ترس باعث هوشیاری در برابر خطرات بیرونی مانند حمله حیوانات وحشی می شد که بسیار هم مفید بود. اما امروزه ترس معمولا از مواردی است که یا در گذشته بوده است یا اصلا وجود ندارد و در فکر ما است یا کاملا تحت کنترل است و ترسی که باعث استرس زیاد در ما می شود کاملا بی مورد است و با نگرش مثبت قابل کنترل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code