استرس چیست و با انسان ها چکار می کند؟

استرس چیست

استرس چیست؟ آیا درمانی برای آن وجود دارد؟ وجود استرس تا چه اندازه طبیعی است و چقدر مخرب است؟ همیشه قبل از اقدام به درمان باید ابتدا درد را پیدا کنیم ولی برای جلوگیری از بوجود آمدن درد می توانیم پیشگیری کنیم. استرس دردهای بزرگی را تولید می کند که گاهی درمانشان بسیار سخت است پس بهتر است قبل از اینکه کار به جای باریک بکشد با شناخت و آگاهی کامل اقدامات لازم را جهت پیشگیری انجام دهیم.

استرس چیست؟

به زبان ساده وقتی تشخیص دهیم که عوامل بیرونی خطرناک یا آسیب زا هستند بدن احساس تنش می کند و مغز هورمون هایی ترشح می کند که در این شرایط حتما ما دچار چیزی به اسم استرس شده ایم. با اینکه می شود استرس را به دو شکل خوب و بد تقسیم کرد اما معمولا از استرس به شکل مخرب یاد می شود که ما هم در این مطلب به استرس از نوع بد آن می پردازیم.

مسئله اصلی وجود استرس نیست بلکه نداشتن راه های مقابله با استرس مشکل ساز است. هدف این است که در این مطلب شناخت مختصر ولی کافی از استرس بدست بیاوریم تا در مطالب بعد بتوانیم راه حل های تاثیرگذاری ارائه دهیم.

استرس چگونه شکل می گیرد و با انسان ها چه می کند؟

استرس هر جا می تواند باشد، در خانه، محل کار، اتوبوس و … . وجود استرس می تواند به شدت تمرکز و توانایی های ما را کاهش دهد و روی عملکرد مغز بسیار تاثیرگذار است.

هنگام استرس هورمون سمی کورتیزول در مغز ترشح می شود که بر روی قشر پیش پیشانی مغز تاثیر می گذارد. قشر پیش پیشانی مغز وظیفه تصمیم گیری، برنامه ریزی و فکر کردن را به عهده دارد و در حقیقت اگر این بخش از مغز درست کار نکند انسان نمی تواند هیچ کاری را به درستی انجام دهد.

متاسفانه استرس بر روی سیستم ایمنی بدن هم تاثیر منفی می گذارد و به مرور زمان باعث بروز مشکلات قلبی، سرطان و دیابت می شود. البته استرس در کوتاه مدت هم تاثیرات مخربی روی بدن دارد که برای نمونه می توان به کاهش کیفیت خواب، افزایش وزن، ناراحتی های معده، ابتلا به عفونت و … اشاره کرد.

عذرخواهی می کنم اگر این مطلب باعث شکل گیری استرس در شما عزیزان شد اما شناخت استرس اولین راه برای پیشگیری یا درمان است. پس برای اینکه از شر استرس های مخرب خلاص شویم در مطالب بعد با من همراه شوید.

2 دیدگاه برای “استرس چیست و با انسان ها چکار می کند؟

 1. Mohsen گفته:

  درود بر شما
  بسیار مطالب کامل و جامع و اموزنده و مثل همیشه بدون کم و کاست با همان دلسوزی و دقت نظر همیشگی
  نمیدانم تا چه اندازه درست باشد من فکر میکنم استرس نشات گرفته از زندگی ماشینی، شهرنشینی پر سر و صدا ، مشغله، سرعت، حرکت شتابزده هم می‌تواند باشد و به بیماری‌هایی که گفتید می‌توان ms را هم اضافه کرد به هر روی بیماری هر چه باشد بد است حتی اگر سرماخوردگی باشد البته حتما اطلاعات شما بسیار کاملتر و دقیق تر از بنده است
  سپاس از شما بابت متنهای زیبا و همچنین گروه محترم شادی افزا

  • شادی افزا گفته:

   درود فراوان
   با نظر شما موافقم . حتما زندگی ماشینی و آلودگی های شهری در شکل گیری استرس و نگرانی انسان ها نقش مهمی دارند ولی راه حل آن طبیعتا یادگیری اصول و تکنیک هایی است که بتوانیم استرس را در همین شرایط کاهش دهیم و کنترل کنیم .
   سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code