تفاوت محبت و ترحم در چیست ؟

تفاوت محبت و ترحم در چیست ؟

پادکست امروز حداقل برای من خیلی عجیب است و شاید برای خیلی ها هم همینطور باشد . تفاوت محبت و ترحم در چیست؟ توقع ما انسان ها در مورد این دو به چه صورت است؟ اصلا اگر کسی از ما توقع داشت ، آیا به بخشش نیاز دارد ، محبت یا حتی ترحم ؟ می دانم ورود به این مسائل خیلی گیج کننده است اما حتما زندگی همه ما انسان ها به نحوی با این موارد درگیر است .

ترحم در لغت به معنای دلسوزی ناسالم است و حس ضعف و ناتوانی را به طرف مقابل می دهد که طبیعتا جالب نیست و محبت یک جور همدلی سالم است که به نظر و اعتقادات طرف مقابل هم احترام گذاشته می شود . اما در بعضی شرایط تشخیص محبت و ترحم سخت می شود و شاید دیگران از ما ترحم بخواهند نه محبت !!

تشخیص محبت از ترحم

حالا از کجا می شود این دو را از هم تشخیص داد و چرا بعضی آدم ها درخواست ترحم از طرف مقابلشان دارند حتی بدون اینکه خودشان هم متوجه آن باشند؟ شاید جواب اصلی در دل همین سوال باشد که دیگران بعضی وقت ها درخواست ترحم می کنند ولی خودشان نمی دانند و اگر می دانستند از کسی طلب ترحم نمی کردند ، اما آیا همیشه همینطور است ؟

سال ۱۳۹۹ سال سختی بود که پشت سرگذاشتیم و همچنان در این شرایط سخت با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم و هنوز واقعا نمی دانیم اگر به کسی کمک کنیم ، محبت کردیم یا ترحم ، اما به نظر من بهانه خوبی نیست که بدلیل اینکه تمایلی به ترحم کردن نداریم به دیگران کمک نکنیم و بیشتر باید مواظب باشیم که برای دیگران مزاحمت ایجاد نکنیم و محبت ما برای آینده آن شخص مخرب نباشد .  

در این پادکست چه می شنویم ؟

داستان پادکست امروز با صدای شیرین بهروزی هم داستانی با محتوای بخشش ، کمک کردن ، محبت و یا ترحم یک معلم به شاگردش است . معلم تلاش خود را می کند که تصمیم درستی بگیرد و در نتیجه پادکست هم تاثیر مثبتی می گذارد. امیدوارم ما هم بتوانیم در شرایط مختلفی زندگی خودمان هم تصمیم درستی بگیریم و سعی کنیم زمان هایی که در درخواست ترحم دیگران پاسخ مثبت دادیم ، ترحم را قرض دهیم نه ببخشیم .

مطلب پیشنهادی :

بدون توقع محبت کنید ، دوست داشته باشید و ببخشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code