قدم های کوچک برای داشتن خوشبختی های بزرگ

داشتن خوشبختی های بزرگ

کارهای کوچکی در زندگی ما وجود دارد که انجام آنها می تواند ما را به خوشبختی های بزرگی برساند ، قدم های هر چقدر کوچک می تواند تاثیرات بزرگی در زندگی ما داشته باشد . در مطلب زیر می خوانید که رسیدن به شادی و خوشبختی خیلی هم کار پیچیده و دشواری نیست .

برای رسیدن به خوشبختی همین الان انجامش دهید

شروع کردن بسیاری از کارها از شنبه و به تعویق انداختن بعضی از کارها که بعدا قرار است انجامش دهید شاید بخشی از زندگی بسیاری از انسان ها شده است و به مرور زمان این کارها روی هم جمع می شوند و می بینید این کارهای کوچک روزانه تبدیل به کوهی از کار شده است که دیگر قادر به انجام دادن آن ها نیستید و البته شاید خیلی از شنبه ها هم حالا حالا نرسد و می تواند هر شنبه ای باشد در آینده.

جمع شدن تمام این کارها چیزی به غیر از استرس برای ما نخواهند داشت و راهکار آن ساده است : برنامه کاری روزانه خود را از روز قبل بنویسید و نگذارید کارها روی هم جمع شوند و به مرور زمان نحوه برنامه ریزی روزانه برای خودتان مشخص می شود که چه حجمی از کارها را برای روز بعد برنامه ریزی کنید که توانایی انجامش را داشته باشید تا به روزهای بعد موکول نشود و یادمان باشد شنبه ای که قرار است در آینده ای نزدیک یا دور برسد همین امروز است.

خودت باش خوشبختی همینجاست

در هر شرایطی با خودتان روراست باشید ، چه دلیلی دارد برای خودتان فیلم بازی کنید یا به خودتان دروغ بگویید . حتما فشارعصبی زندگیتان کم خواهد شد اگر حداقل برای خودتان ، خودتان باشید.

بدون تغییر دادن زندگیتان ، زندگیتان را تغییر دهید

بدون تغییر دادن زندگیتان ، زندگیتان را تغییر دهید

تغییر دادن زندگی یا بخشی از آن در شرایطی که لازم و ضروری است کار درستی است اما بعضی وقت ها امکان تغییر زندگی وجود ندارد ، در این شرایط سعی کنید در شرایط عادی زندگی به بالاترین حد خوشبختی برسید یعنی با توجه بیشتر و با هماهنگی بخشیدن مسائل کوچک و پیش پا افتاده زندگی به خوشبختی بیشتری برسید و با قدم های کوچک شروع کنید.

انرژی و سرزندگی عامل اصلی حس رضایت است

اقداماتی را انجام دهید که باعث شود انرژی خوب و کافی برای شاد بودن در زندگی داشته باشید . سلامت فیزیکی و ذهنی برای داشتن حس شادی و خوشبختی کافی است و بعد با انرژی بیشتر به سمت فعالیت های ورزشی و اجتماعی بودن هدایت می شوید که لحظات شادتری را در زندگی خواهید داشت . همچنین خواب کافی ، رژیم غذایی متعادل و فعالیت های فیزیکی هم موجب تولید انرژی می شوند .

بعضی از مواقع بخش زیادی از انرژی های روزانه صرف انجام خرده کاری هایی می شود که برای مدتی طولانی ناتمام مانده است و هر روز هم زیادتر می شود این خرده کاری ها هم می تواند فیزیکی باشد هم ذهنی و راه حل جلوگیری از این اتلاف انرژی داشتن نظم و برنامه ریزی است .

رابطه زوج های شاد طولانی تر و پایدارتر است .

شاد بودن به صورت مستقیم هم باعث خوشبختی می شود و در مورد شریک زندگیتان به این صورت است که ابتدا روی خودتان کار کنید و تلاش نکنید که رفتار و اخلاق شریک زندگیتان را تغییر دهید .

کمتر شکایت کنید و بیشتر توافق کنید و با دیدن کوچک ترین اشتباه از طرف مقابلتان آغازگر جنگ و دعوا نباشید که اگر اینطور باشد متاسفانه بعد از مدت کوتاهی متوجه می شوید که برای یکسری مسائل کم اهمیت مثل موش و گربه به جان هم افتادید و زندگیتان نابود شده است . تمرین کنید با دیدن اشتباهات کوچک لبخند بزنید و گذشت کنید.

رفتارهایی انجام دهید که هنگام خوشحال شدن انجام می دهید

خوشبختی با رفتارهایی در خوشحالی

یکی از اقدامات ساده و کوچکی که می توانید برای خوشبختی های بزرگ در زندگی انجام دهید این است که رفتارهایی انجام دهید که هنگامی که شاد و خوشحال هستید انجام می دهید برای مثال در هنگام خوشحالی آواز می خوانید ، حال بیایید در حالت عادی آواز بخوانید و در این شرایط ناخودآگاه شما اینطور تصور می کند که همه چیز خوب است پس خوشحالی و خوشبختی را در حالت های عادی زندگی هم می توانید با این ترفند به راحتی لمس کنید.  

با دوستانتان بیشتر وقت بگذارید

به گفته گریچن رابین نویسنده کتاب پروژه شادی : مطمئن ترین راه برای شادبودن ، شاد کردن دیگران است و مطمئن ترین راه برای شاد کردن دیگران این است که خودت باشی . با دوستانتان وقت بگذارید و برای خوشحالی و شاد کردن آنها تلاش کنید که در نتیجه این شادی به خود شما باز می گردد .

به دنبال شغل مورد علاقه خود باشید

بهانه ها را کنار بگذارید و اگر بخواهید می توانید شغلی را انتخاب کنید که دوست دارید ، حتی اگر در حال حاضر به دلایل مسائل مالی یا هر دلیل دیگری مجبور هستید کاری را انجام دهید که به آن علاقه ای ندارید می توانید آرام آرام ذهن خود را آماده کنید برای ورود به شغل مورد علاقه خود و ترک کردن شغل فعلی که به آن علاقه ای ندارید. یادتان باشد اگر کار شما همان شغل مورد علاقه شما باشد می تواند موج عظیمی از احساس رضایت و شادی در شما ایجاد کند .

خود را به چالش های جدید و جذاب دعوت کنید .

خود را به چالش های جدید و جذاب دعوت کنید .

کنار آمدن با موقعیت های جدید اغلب منجر به رضایت و خوشحالی در شما می شود . شما وقتی خود را وارد یک چالش جدید و لذت بخش می کنید برنامه ریزی خواهید کرد که چگونه این چالش را انجام دهید و ورود شما به این چالش و انجام دادن آن  حس اعتماد به نفس شما را بالا می برد و احساس خوشبختی می کنید .

از اوقات فراغت خود لذت ببرید

انجام دادن کارهایی که تنها هدفتان از انجام آنها لذت بردن است باعث شادی و خوشحالی می شود . سرگرمی ها برای هر کسی فرق می کند و لذوما یکسان نیست و باید بررسی کنید که چه نوع سرگرمی باعث شادی و رضایت شما می شود . البته دیدن سرگرمی های دیگران و بررسی کردن آن سرگرمی ها برای اینکه ببینید آیا این سرگرمی برای شما هم لذت بخش است کار درستی است و باعث کشف و یافتن سرگرمی های جدید می شود و شما را خوشحال تر و خوشبخت تر می کند .

خوشبختی اگرچه خریدنی نیست اما بدون پول هم نمی شود !!

بدون پول خوشبختی نداریم

نداشتن پول در اولین مرحله باعث استرس می شود و حتی اگر در همان لحظه پول برای شما کاری انجام ندهد در زمانی که پول دارید ذهن شما آرام می گیرد و زندگی راحت و شادی را برای شما به تصویر می کشد و این در روند خوشبخت شدن شما بسیار موثر است.

پولی که باعث افزایش دارایی شما شود خوشبختی را به همراه دارد !!

برای هر کسی دارایی می تواند مفهوم جداگانه ای داشته باشد . بعضی ها دارایی را در افزایش سرمایه مالی خود می دانند ، بعضی ها در حس و حال خوب در زندگی ، بعضی ها این دارایی را در سلامتی فیزیکی و روحی می دانند و بسیاری از افراد هم دارایی را در همه این موارد می دانند .

برای مثال اگر شما یک ماشین لوکس گران قیمت می خرید و با فرض اینکه قیمت ماشین بعد از خرید آن تا سالیان سال ثابت بماند شما در این حالت ظاهرا با خرید این ماشین هزینه کرده اید و بر دارایی های شما اضافه نشده است یعنی اگر استهلاک ماشین ، هزینه بنزین و تعمیرات ماشین را هم محاسبه کنید به نظر می رسد شما فقط دارید هزینه می کنید. اینطور نیست ؟

اما اگر هر روز این ماشین اعتماد به نفس شما را بالاتر ببرد ، حال خوب شما در هنگام رانندگی با این ماشین بیشتر شود ، شما ، خانواده و دوستانتان در این ماشین راحت باشید و لذت ببرید آنگاه شما بر دارایی های خود افزوده اید و هزینه نکرده اید و در این شرایط می تواند پول و خرید یک ماشین گران قیمت به شما خوشبختی هدیه دهد . پول باعث خوشبختی خواهد شد اگر آنرا هوشمندانه خرج کنید .

شکرگزار خوشبختی خود در لحظه حال باشید

شکرگزار خوشبختی خود در لحظه حال باشید

باور به وجود کائنات ، احساس خوب نسبت به مرگ و اعتقاد به معنویات در زندگی باعث حس شادی و آرامش و خوشبختی در شما می شود . معنویت را می توانید با اختصاص دادن زمان کوتاهی در روز به مراقبه و تمرین برای کم کردن وابستگی های خود به چیزهای مادی دنیا شروع کنید و حتما نباید اعتقاد مذهبی بالایی داشته باشید که البته اعتقاد مذهبی هم بخشی از معنویت است. مهمترین اصل این بخش ، شکرگزاری برای ایجاد یک حس خوب و لذت بخش است و قدرت شکرگزاری این حال خوب را به شما هدیه می دهد . هر چقدر به این آگاهی بیشتر برسید که فقط یکبار زندگی می کنید انگیزه بیشتری خواهید داشت که از لحظه هایتان نهایت استفاده را ببرید و در لحظه لحظه زندگیتان تلاش کنید که شاد و خوشحال باشید .

سخن پایانی

بسیاری از قسمت های این مطلب خلاصه و برداشت آزادی است از  کتاب پروژه شادی اثر گریچن رابین  و فهمیدید که بدست آوردن شادی و خوشبختی کار دشواری نیست و شادی بسیار نزدیک است . رعایت کارهای کوچک بالا می تواند گام های بزرگی باشد برای بدست آوردن خوشبختی . بدست آوردن شادی و خوشبختی بدون شک خواستنی است اما دور نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code