تمرکز کنیم روی مواردی که تحت کنترل ما هستند

تمرکز کنیم روی چیزی که تحت کنترل ماست

بسیاری از رخدادهای زندگی تحت کنترل ما نیست مثلا وقتی در اتوبان در یک ترافیک سنگین گیر می کنیم . آیا به نظر شما با ناله و شکایت راه باز می شود و می توانیم سریع تر به مقصد برسیم ؟ آیا اگر در این شرایط روی مسائل دیگر مثلا کتاب خواندن ، گوش دادن به یک پادکست جذاب تمرکز کنیم بهتر نیست ؟ سعی کنیم اگر چیزی تحت کنترل ما نبود رفتار و گفتاری از ما سر بزند که هم شایسته ما است و هم وقت و انرژی خود را تلف نکنیم .

گفتار و کردار دیگران تحت کنترل ما نیستند

 بعضی از افراد اعتقادی به یادگیری و آموزش ندارند و متاسفانه فقط به خودشان حق می دهند و اصلا گوش نمی دهند طرف مقابلشان چه می گوید . با اینگونه افراد چکار کنیم ؟

شاید باور این را داشته باشیم که گفتار و رفتار این افراد در زندگی ما تاثیر می گذارند . من به این موقعیت ها تله بهانه گیری می گویم ، تله ای که بارها و بارها هر کدام از ما گرفتار آن شده ایم و بجای اینکه روی گفتار و کردار خودمان کار کنیم دیگران را بهانه می کنیم که فلان شخص اگر در زندگی من نبود من زندگی بهتری داشتم .

تمرین :

در این شرایط متمرکز شویم و با دقت همه چیز را ببینیم و سعی کنیم در تله بهانه گیری گرفتار نشویم و بعد سوالی از خودمان بپرسیم ، آیا می توانیم در حال حاضر گفتار و رفتار این شخص را تغییر دهیم و اگر جواب منفی است سعی کنیم در کمترین زمان تغییر مناسبی در گفتار و رفتار خودمان بدهیم تا وضعیت را بهبود بخشیم . سخت است می دانم اما با تمرین و تکرار حتما به نتایج مطلوبی خواهیم رسید .

زندگی با تمام این ناملایمات زیباست

باز هم همه چیز بر می گردد به اینکه زندگی یک دنیای رویایی و ایده ال نیست . بسیاری از مواقع چیزهایی که تحت کنترل ما نیستند حاوی پیام های مهمی برای ما هستند . خوب گوش کنیم بجای اینکه عصبانی شویم ، خوب تصمیم بگیریم بجای اینکه گله و شکایت کنیم . یادمان باشد زندگی با همین بالا و پایین ها و تضادهاست که از یکنواختی خارج می شود و ما می توانیم مفهوم شادی را در مقابل غم ، مفهوم خوش شانسی را در مقابل بد شانسی ، مفهوم ادب و احترام را در مقابل بی ادبی بفهمیم وگرنه هیچ کدام از این کلمات به خودی خود هیچ مفهوم و معنایی ندارند .

2 دیدگاه برای “تمرکز کنیم روی مواردی که تحت کنترل ما هستند

 1. Mohsen گفته:

  درود فراوان بر شما
  من این متن شما را زندگی کردم و خوب درک میکنم، دوست بسیار نازنینی دارم که گویی فانوس در دست دارد یکبار به من گفت « بهترین خودت باش» متن شما یه حسرت توی دل من گذاشت
  ما کاری با دنیای اطرافمون نداریم اصلا نمیتونیم داشته باشیم فقط باید دنیای خودمون رو بسازیم اونجوری که میشه نه اونجور که میخوایم چون خیلی وقتها دنیا باب میل ما نیست ، تا چه پیش اید و تقدیر چه باشد
  سپاسگزارم از نگارنده محترمتون مثل همیشه خوش ذوق و زیبا و دلنشین نوشته بودند و سپاس از عوامل و مجریان محترم سایت شادی افزا دست مریزاد

  • شادی افزا گفته:

   درود بر شما
   بهترین خود بودن یعنی بیشتر از یک نفر بودن و چقدر این دنیا زیبا خواهد شد اگر همه انسان ها فقط تلاش کنند بهترین خود باشند .
   سپاس فراوان از دیدگاه تاثیرگذارتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code