قدر داشته های زندگی خود را بدانیم

قدر داشته های زندگی خود را بدانیم

این روزها اکثر ما انسان ها مثل قبل حال خوبی نداریم و البته بخاطر شرایط موجود تا حدودی طبیعی است و در حقیقت همه چیز برمی گردد به داشته های زندگی ما که چقدر قدردان آن هستیم یا چقدر ناشکری می کنیم . اکثر ما هر وقت سرصجبت این مسائل می شود ، می گوییم که ما همیشه خدا را شکر می کنیم و از یک طرف همیشه داریم آه و ناله می کنیم و از زمین و زمان گله و شکایت می کنیم و فکر کنم معنی شکرگزاری را متوجه نشدیم و در عمل این کار یعنی ناشکری و مفهوم دیگری ندارد .

البته بحث من بیشتر این است که شکرگزاری و اینکه قدردان داشته های زندگی خود باشیم حال خودمان را خوب می کند و یک زندگی شاد و پرانرژی را برای خود می سازیم اما می پذیرم که در نصحیت و جمله های انگیزشی بسیار ساده است ولی در عمل بسیار مشکل است . من سعی می کنم در این مطلب راهکاری را پیشنهاد دهم که امیدوارم تاثیرگذار باشد اما قبل از آن پیشنهاد می کنم داستان کوتاهی از ملانصرالدین با  صدای شیرین بهروزی در پایین همین مطلب با هم بشنویم تا انرژی بیشتری بگیریم و برویم سر راهکار.

چه چیزهایی حالمان را بد می کند ؟

چند روزی است که حال من هم خوب نیست و علاوه بر شرایط حال حاضر ، از هیجانات و تفریحات هم فاصله گرفتم که همه این موارد کمک می کند که زندگی ها به شکل یکنواخت و خسته کننده ای در بیاید اما من احساس می کنم چیزی که بیشتر حال من را بد می کند و باعث می شود از داشته های ارزشمندی که هم اکنون دارم لذت نبرم ، نگرانی و ترس است و خود این موارد باعث می شوم که به اخبار بیشتر توجه کنم که نکند از دنیا عقب بیفتم .  

چطور قدر داشته های زندگی خود را بدانیم؟

اما روشی که من خودم شروع کردم و امیدوارم شما هم شروع کنید و تاثیر مثبت آن را در زندگی خود ببینید ، راهکاری از رولف دوبلی نویسنده کتاب پیگیر اخبار نباشید . پیام این کتاب واضح و روشن است : وابستگی ، وابستگی به اتفاقاتی که پیرامون زندگی ما رخ می دهد و ما منتظر یک فرجی از یک جایی هستیم که به یک زندگی آرام تر و خوشحال تری برسیم اما غافل از اینکه اکثر خبرها ، خبرهای خوبی نیستند و روز به روز به ترس ها و نگرانی های ما می افزاید .

حال اگر پیگیر اخبار نباشیم و اخبار را دنبال نکنیم چه اتفاقی می افتد ؟ اولین مورد این است که ذهن آرام تر و خلوت تری خواهیم داشت و بهتر می توانیم به تمرکز و توسعه فردی خود بپردازیم و وقت بیشتری خواهیم داشت که به رشد و شکوفایی خود بها دهیم و به این باور برسیم که خود من از هر چیز و هر شخص دیگری مهم تر هستم و بهترین فردی که می تواند بهترین تاثیرگذاری مثبت را در زندگیم بگذارد خود من هستم و این یعنی معنای واقعی قدر داشته های خود را می دانیم . خودمان می توانیم با تمام آن چیزی هایی که در اختیار داریم و توانایی هایی که داریم زندگی آرام و شادی را به خودمان هدیه دهیم .

اخبار به درد بخور از نگاه رولف دوبلی

می دانم و بسیار از انسان ها با این موضوع مخالف هستند و اعتقاد دارند که باید به اخبار اهمیت بدهیم تا بدانیم که در دنیایی که در آن زندگی می کنیم چه اتفاقی می افتد اما واقعیت این است که چقدر این اخبار و حتی خبرهای فوری روی زندگی ما تاثیر می گذارد ؟ و چقدر ذهن ما را درگیر خود می کند که باعث می شود از کارهای مهم زندگی خود دور شویم ؟ و مهمتر از این چقدر شادی و آرامش را از ما می گیرد و باعث می شود که قدر داشته های زندگی خود را ندانیم و از آن ها فاصله بگیریم ؟

قبول دارم که یکسری اخبار بسیار محدودی برای ما مهم هستند و در زندگی ما تاثیرگذار است و ما باید آن ها را بدانیم تا بتوانیم تصمیم درستی در زندگی بگیریم که به این اخبار ، اخبار به درد بخور می گویند . از نگاه رولف دوبلی اخباری به درد بخور هستند که این خصوصیات را داشته باشند : خبرهایی که به ما کمک کند که درک بهتری از جهان پیدا کنیم و خبرهایی که باعث شود در زندگی تصمیمات بهتر و سازنده تری بگیریم و خودمان هم می دانیم تعداد این نوع اخبار بسیار محدود است و نیاز نیست که ما به دنبالشان برویم بلکه دیر یا زود از این و آن متوجه آن ها خواهیم شد .

سخن پایانی

بیاییم با خود این عبارات را تکرار کنیم : من دوست دارم زندگی آرام و شادی داشته باشم ، خوشحال باشم و وقت کافی برای گذراندن با خانواده و دوستان را داشته باشم . آرامش به زندگی من معنا می دهم و باعث می شود با همین داشته های زندگی که هم اکنون دارم شاد و خوشحال زندگی کنم . در هر لحظه شکرگزار خداوند هستم و می کوشم که آسایش و آرامش بیشتری برای خود و خانوده خود فراهم کنم و مهمترین کاری که از امروز انجام می دهد این است که دیگر اخبار را دنبال نخواهم کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code