خوشحالی در لحظه های حاضر قرار دارد

خوشحالی در لحظه های حاضر قرار دارد

خوشحالی در لحظه حال اتفاق می افتد . دقیقا همین الان . لحظه ای که شما به گذشته برنگردید و به آینده نگاه نکنید . خوشحالی اکنون است و فطری است .

خوشحالی را تمرین کنیم

بیایید با هم یک تمرین خوب برای بدست آوردن شادی کنیم . ابتدا یک خلوت آرامی برای خود پیدا کنید ، می تواند این خلوت دور از هر گونه سر و صدا گوشه اتاقتان باشد یا در محل کار یا هر جای دیگری ، البته لزوما هم نیاز نیست خلوت شما یک جای آرام و دور از سر و صدا باشد شاید در میان طبیعت یک پارک با اینکه آن طرف تر صدای بازی بچه ها هم به گوش می رسد اما شما در آن مکان آرامش دارید و دقیقا مهم این است که در محیطی قرار بگیرید که احساس آرامش داشته باشید .

حال چشم های خود را ببندید و بهتر است از طریق هدفن یا بلنگوی کوچک اتاقتان یا هر وسیله دیگر ، موسیقی ملایمی را پخش کنید ، تمرکز خود را روی موسیقی قرار دهید و ذهنتان را در زمان حال نگه دارید ، اجازه ندهید که ذهنتان به گذشته برگردد یا به آینده پرواز کند فقط در حال باشید . این لحظه بدون شک لحظه سرشار از آرامش و خوشحالی است . برای حتی زمان کوتاهی تمرین کنید که در این فضا زیبا باقی بمانید . این بهترین تمرین است که بتوانید کنترل ذهن خود را در دست بگیرید .

نگذارید صداها ، شادی را از شما بگیرد

در حال حاضر با یک موسیقی ملایم توانستید تمرکز خود را بدست آورید اما به مرور زمان با هر چیزی می توانید تمرکز کنید و در زمان حال بمانید گاهی با صدای پرندگان و با هر صدای دیگری ، مثلا من در حال حاضر با صدای فن کامپیوترم  تمرکز گرفتم (صدایی که شاید برای بسیاری آزاردهنده باشد ) و در لحظه حال هستم و به راحتی دارم می نویسم . مهم این است که در لحظه حال باقی بمانید.

البته این به این معنی نیست که من با صدای زوزه فن کامپیوترم به آرامش می رسم بلکه به این معنی است که لحظه ای به آن گوش می دهم و خودم را در زمان حال غرق می کنم و تمرکز می گیرم .

در حقیقت تمرکز گرفتن با هر صدایی به مرور زمان به شما کمک خواهد کرد که حساسیت خود را از روی صداها بردارید ، شاید شما در یک خانواده پرجمعیت در یک خانه کوچک زندگی می کنید که طبیعتا همیشه پر است سر و صداهای مختلف است و اگر شما قصد مطالعه داشته باشید اگر نتوانید در هر موقعیتی تمرکز کنید ، نمی توانید مطالعه لذت بخشی داشته باشید و اگر این حساسیت روی صداها را نداشته باشید حتما با شادی و لذت مطالعه می کنید و بسیار مطالعه شما دلنشین و آموزنده خواهد بود .

به ذهنتان استراحت دهید

اکنون که در زمان حال باقی مانده اید و به ذهنتان اجازه ندادید که به گذشته یا آینده سفر کند در حقیقت شما از مشکلات و اضطراب و دغدغه های روزمره زندگی خود فاصله گرفتید این لحظه ذهن شما رها و آزاد است و احساس خوشحالی و شادی می کنید . تغییری در اتفاقات گذشته و آینده زندگی شما رخ نداده است فقط شما در لحظه حال هستید و به این مسائل فکر نمی کنید . ذهن شما به راحتی می تواند به شما شادی و خوشحالی هدیه دهد اگر تمرین کنید که در لحظه حال زندگی کنید . 

در این پادکست شیرین بهروزی به شما خواهد گفت که چگونه می توانید به ذهنتان استراحت دهید و خوشحال شوید 

مطلب پیشنهادی :

داشتن حس خوب را تمرین کنید