زندگی شادتر همراه با استرس (قسمت دوم )

زندگی شادتر همراه با استرس2

در قسمت اول این مطلب متوجه شدیم که می شود زندگی شادتر همراه با استرس را تجربه کرد اگر و فقط اگر بتوانیم استرس های زندگی را تحت کنترل بگیریم و با آن ها کنار بیاییم . فهمیدیم که در زندگی های هدفمند هم استرس ها وجود دارد و با واکنش های  استرسی مثبت آشنا شدیم . در این مطلب جنبه های دیگر استرس را بررسی می کنیم تا در کنار استرس هایمان همچنان بتوانیم زندگی شادتری داشته باشیم .

مطلب پیشنهادی :

زندگی شادتر همراه با استرس (قسمت اول)

تفکراتمان را نسبت به استرس های زندگی تغییر دهیم

 در هزاران کتاب و مقاله ، برنامه های تلویزیونی و … خوانده ایم و دیده ایم که استرس مشکل اساسی در زندگی ما انسان ها است اما بسیاری از انسان ها در زندگی به راحتی موفق می شوند ، آیا آن ها با استرس بیگانه اند ؟ انسان های موفق هم مثل همه انسان های دیگر در زندگی استرس ها را تجربه کرده اند و می کنند اما طرز نگاه آن ها و برخورد آن ها با استرس ها متفاوت است. انعطاف پذیری آن ها نسبت به استرس ها به نوع تفکر آن ها در مورد استرس ها بر می گردد . این افراد استرس ها بخش عادی زندگی خود می دانند و از چالش های زندگی فاجعه نمی سازند .

تحقیقات نشان داده است اغلب افرادی که این انعطاف پذیری و طرز تفکر را نسبت به استرس ها دارند در گذشته تجارب سختی را داشته اند و اگر ما در گذشته خود این تجربه ها را نداشته ایم ، می توانیم از تجربه های این افراد استفاده کنیم تا استرس ها برای زندگی ما هم تبدیل به امر کاملا عادی شود .

زندگی شادتر و لذت بخش تر خواهد بود اگر اضطراب های خود را بپذیریم

زندگی شادتر و لذت بخش تر

تعجب نکنید بعضی وقت ها لازم است که اضطراب های زندگی خود را بپذیریم و بخاطر اینکه استرس ها بر ما غلبه کرده اند خود را سرزنش نکنیم یا فقط گزینه فرار را برای رهایی از استرس های خود انتخاب نکنیم . گاهی اوقات باید شجاعت این را داشت ، باید بود و با استرس ها روبرو شد . بعضی وقت ها ما با داشتن همین استرس ها به اهدافمان می رسیم و اگر بخواهیم برای رهایی از شر این استرس ها پا به فرار بگذاریم یعنی تصمیم گرفته ایم که خواسته های خود را نادیده بگیریم .

برای مثال از پرواز می ترسیم و نشستن بر روی صندلی هواپیما از ابتدا تا انتهای پرواز به شدت ما را عصبی می کند ، ضربان قلبمان را بالا می برد و… ، اما می دانیم اگر گزینه پرواز را انتخاب نکنیم مجبور می شویم سال ها دوری از خانواده را تحمل کنیم ، خانواده ای که کیلومترها از ما فاصله دارند و گزینه ای به غیر از پرواز برای دیدن عزیزانمان را نداریم . پس بهتر است همچنان عصبی شویم ، ضربان قلبمان بالا رود اما خود را از دیدن خانواده خود محروم نکنیم. به مرور زمان با استرس پرواز کنار می آییم و متوجه می شویم که انقدر هم سخت نبوده است .

با رفتارهای دوستانه با دیگران استرس را به شجاعت و اطمینان تبدیل کنیم

رفتارهای دوستانه با دیگران

حتما برای همه ما پیش آمده که لحظاتی در زندگی استرس داشته ایم و مجبور بوده ایم که در تنهایی خود با استرس ها کنار بیاییم ، دائما با خودمان حرف می زنیم ، تجزیه و تحلیل می کنیم ، عصبی می شویم ، خود را به آرامش دعوت می کنیم و ساعت ها طول می کشد ولی هنوز با خود درگیر هستیم و نتیجه قابل قبولی هم بدست نمی آوریم.

 و حتما باز هم برای همه ما پیش آمده که وقتی استرس به سراغمان آمده با یکی از دوستان قابل اعتمادمان ، همسر یا یکی از عزیزانتان صحبت کرده ایم و با او درد و دل کرده ایم ، این گزینه به مراتب بهتر از صحبت کردن در تنهایی با خودمان است. این مسئله کاملا علمی است و هنگام ارتباط های دوستانه هورمون هایی در بدن ما ترشح می شود که راحت تر بتوانیم استرس های زندگی را بپذیریم و با آن ها کنار بیاییم .

جنبه مثبت اتفاقات را ببینیم تا بتوانیم استرس ها را کنترل کنیم

تا حالا در مورد پارادوکس استرس چیزی شنیده اید ؟ ناامید کننده است ولی کاملا منطقی است و نمونه های بسیاری از این نوع پارادوکس را در اطراف خود دیده ایم . به طور ساده پارادوکس استرس همان موفقیت بعد از یک دوره سخت و پر استرس است . بسیاری از ما اگر به گذشته خود برگردیم و پیشرفت هایمان را در زندگی بررسی کنیم شاید بسیاری از زمان ها دقیقا بعد از یک دوره پرتنش و استرس زا به یک موفقیت چشمگیر رسیده ایم . استرس ها با وجود اینکه که باعث می شوند ما عصبی بشویم ، دلشوره بگیرم و ده ها چیز ناخوشایند دیگر اما می توانند مقدمه یک پیروزی شگفت انگیز باشند و این همان پارادوکس استرس است .

این دقیقا یک نوع پذیرش خوشایند است و یعنی زندگی شادتر همراه با استرس و اگر بدانیم پایان شب سیاه سپید است یا به عبارت دیگر  آنچه ما را نمی کشد ، قویترمان می کند ، آن وقت است که نور امید هر لحظه در زندگی ما می تابد و می توانیم پرقدرت و شاد ادامه دهیم تا به تمام خواسته هایمان برسیم . پس زندگی سراسر همراه با آرامش و آسایش هم خوب نیست و خارج از اینکه یکنواختی این موضوع هر لحظه ما را به پوچی نزدیک می کند ، زندگی بدون هیچ نوع استرسی هم می تواند درهای بسیاری را برای همیشه به روی ما بسته نگه دارد تا هیچ وقت طعم شیرین موفقیت های شگفت انگیز را نچشیم.

سخن پایانی

از استرس ها درس بگیریم و بخندیم

امروز از استرس درس می گیریم تا فردا بتوانیم انعطاف پذیرتر زندگی کنیم . از امروز دیگر به استرس های زندگی جور دیگر نگاه خواهیم کرد ، قبل از هر چیز با ورود هر گونه استرسی به زندگی خود خدا را در کنار خود احساس کنیم و بدانیم که او همیشه در سختی های زندگی کنار ما هست و هیچ وقت تنهایمان نخواهد گذاشت و حالا ببینیم این استرس ها و لحظات پرتنش چه پیغامی را برای ما دارند و چه درس هایی را می توانیم از این استرس ها یاد بگیریم .

سعی کنیم که این موضوع را بفهمیم که این شرایط سخت و پرتنش استرس زا می تواند سکوی پرشی باشد برای دست یابی به موفقیت های بزرگ زندگی و روی خوش استرس را ببینیم .

این دو مطلب خلاصه بود از کتاب روی خوش استرس اثر کلی مک گینگال که امیدوارم باعث شده باشد که از این به بعد به استرس های زندگی با نگاه مثبتی بنگریم .