زندگی شادتر همراه با استرس (قسمت اول)

زندگی شادتر همراه با استرس

اکثر ما تصور می کنیم یک زندگی بدون استرس و اضطراب زندگی شادتر و جذاب تری است اما در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که می توانیم زندگی شادتری را با داشتن استرس ها تجربه کنیم و متوجه خواهیم شد که بودن استرس در زندگی لازم و ضروری است.

استرس چیز بدی نیست

همه ما هر روز از صبح تا شب به نحوی برای کارهای روزمره زندگی دچار استرس و اضطراب می شویم و این استرس برای بعضی ها بیشتر است و برای بعضی ها کمتر است و اکثر ما دوست داریم که این استرس ها را از زندگی خود حذف کنیم و تصورمان این است که با نبود این استرس ها زندگی شادتر با آرامش بیشتری خواهیم داشت. اما واقعا این چنین است ؟

آیا استرس ها کمک نمی کنند که ما انسان قوی تری باشیم و حتی سلامتی بیشتری داشته باشیم ؟ آیا در بعضی از مواقع استرس و اضطراب در زندگی ما ، امنیت زندگی را تامین نکرده اند ؟ بیاییم در این مطلب جوری دیگری به استرس های زندگی نگاه کنیم و شاید توانستیم کمی با استرس هایمان دوست شویم و باهم کنار بیاییم و طبیعتا در این شرایط زندگی آرام و راحت تری را تجربه خواهیم کرد .

استرس مضر است اگر به آن اعتقاد داشته باشیم

استرس مضر است اگر ...

استرس واکنشی است نسبت به چیزی که به آن اهمیت می دهیم که به شکل احساس های ناخوشایندی مانند دلشوره ، بی تابی ، شاید عصبانیت و … نمایان می شود و طبیعی است که در نگاه اول همه بگوییم که استرس مضر است و عامل بسیاری از بیماری ها است اما اگر یک قانون را رعایت کنیم انقدر هم که تصور می کنیم استرس بد و خطرناک نیست و در حقیقت استرس وقتی برای انسان ها مضر است که اعتقاد دارند که مضر است .

این جمله را بارها شنیده ایم که سن فقط یک عدد است اما فقط تعداد محدودی از افراد به این جمله اعتقاد دارند و بسیاری از افراد وقتی وارد دوران کهنسالی می شوند استرس می گیرند که سن آن ها بالا رفته و بیماری ها به سمتشان هجوم می آورند و خدایی نکرده یواش یواش به پایان زندگی نزدیک می شوند .

داشتن استرس اینکه در سنین کهنسالی احتمال اینکه بیمار شویم کاملا طبیعی است اما زمانی این موضوع خطرناک است که از این نوع استرس بترسیم ، نگران شویم و این استرس را مضر بدانیم و اگر بپذیریم که داشتن این استرس در حد معمول کمک می کند که ما بیشتر به فکر سلامتی خود باشیم ، ورزش کنیم ، سیگار نکشیم ، می بینیم که این استرس نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم هست و کمک می کند که ما سلامتی بیشتری داشته باشیم و بیشتر عمر کنیم .

مثبت نگری نسبت به استرس کمک می کند که ما به استرس به عنوان یک چالش نگاه کنیم و به دنبال راه حل مناسب باشیم. بیماری برای ما می تواند یک چالش باشد و خوشحال باشیم که استرس مانند یک آژیر هشدار به ما این مطلب را تذکر داده است که ما بیشتر مراقب باشیم و به دنبال راهکارهای مناسبی بگردیم که با سلامتی بیشتری زندگی کنیم .

واکنش های استرسی مثبت چیست ؟

واکنش های استرسی مثبت چیست ؟

واکنش های استرسی مثبت به ما کمک می کنند که به دنبال راهکارهایی باشیم که با استرسمان کنار بیاییم و زندگی شادتر و آرام تری را تجربه کنیم . یکی از واکنش هایی که اکثر انسان ها در برابر استرس ها انجام می دهند ، واکنش جنگ و گریز است یعنی در برابر استرسی که بوجود آمده یا فرار می کنیم یا جنگ و دعوا می کنیم . این نوع واکش در شرایط اضطراری مانند حمله ناگهانی ، آتش سوزی و موارد این چنینی لازم و ضروری است و واکنشی درست است اما در بقیه موارد می توانیم واکنش استرسی مثبت را جایگزین این نوع واکنش کنیم .

دو نوع واکنش استرسی مثبت برای داشتن زندگی شادتر

واکنش چالشی : در مورد این نوع واکنش در پاراگراف های اول این مطلب بررسی کردیم که مثلا یک واکنش چالشی نسبت به بیماری می تواند کمک کند که ما به دنبال راهکارهای مناسب بگردیم و در نتیجه به درمان بیماری و سلامتی ما کمک می کند . واکنش چالشی با آزادسازی هورمون کورتیزول و آدرنالین به ما احساس اعتماد به نفس می دهد و باعث می شود که از تجارب دشوار درس بگیریم و در جهت بهبود زندگی خود بکار گیریم .

واکنش رفتار دوستانه : این نوع واکنش ، در هنگام بروز استرس باعث می شود با یکی از دوستان یا عزیزانمان صحبت کنیم و ارتباط دوستانه ای برقرار کنیم . این عمل باعث آزادسازی هورمون آکسی توسین یا همان هورمون شناخته شده عشق می شود .

جالب این است که واکنش های استرسی مثبت نه تنها حال ما را در لحظه استرس خوب می کند بلکه مانند یک واکسن برای مغز عمل می کند و با ما یاد می دهد که در آینده هم بتوانیم با استرس های زندگی بهتر برخورد کنیم و زندگی شادتر و لذت بخش تری داشته باشیم .

زندگی شادتر و هدفمندتر شامل استرس است

همه ما از استرس های زندگی را دوست نداریم و می خواهیم استرس های زندگی خود را کمتر و یا حتی به طور کلی حذف کنیم و این به این دلیل است که در هنگام داشتن استرس حس خوشایندی نداریم اما تا حالا فکر کردید اگر استرس ها در زندگی ما نبود چه اتفاقی می افتاد ؟

مسائل بسیار مهم زندگی ما چه چیزهایی هستند ؟ شغلمان ، خانواده و … ، این ها مواردی هستند که برای ما بسیار مهم هستند و به عبارتی هدف های مهم زندگی ما هستند و طبیعتا بیشترین استرس های زندگی ما هم بخاطر همین موارد است پس انسان های هدفمند ، استرس بیشتری دارند .

حالا بیاییم ارتباط استرس با شادی را بررسی کنیم . از قدیم گفتند کار جوهر انسان است و این یعنی بزرگترین تفریح و لذت انسان می تواند کار باشد و طبق تحقیقات انسان های بازنشسته بیش از ۴۰ درصد انسان های که همچنان مشغول کار هستند بیشتر افسرده می شوند . کار می تواند یکی از مهمترین اهداف زندگی باشد و داشتن یک کار خوب و مورد علاقه می تواند بیشترین شادی را به زندگی ما هدیه دهد و بیشترین استرس زندگی ما بخاطر همین کار است . پس هدف ، شادی و استرس با هم رابطه مستقیم دارند .

سخن پایانی قسمت اول

زندگی شادتر و هدفمندتر

اکنون بعد از خواندن این مطلب می توانیم به استرس ها به شکل دیگری نگاه کنیم و با استرس هایمان بیشتر کنار بیاییم و متوجه شدیم انقدر هم که فکر می کردیم استرس چیز بدی نیست . در قسمت دوم جنبه های بیشتری از استرس ها را با هم بررسی می کنیم تا باز هم با استرس هایمان راحت تر کنار بیاییم و در کنار این استرس ها زندگی شادتر و جذاب تری را داشته باشیم .

مطلب پیشنهادی :

راهکارهایی برای جایگزینی شادی به جای نگرانی و استرس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code