موفقیت بیشتر با تمرکز بر روی اولویت‌ های زندگی (قسمت اول)

موفقیت بیشتر با تمرکز بر روی اولویت های زندگی

بسیاری از انسان‌ها تمایل دارند از این شاخه به آن شاخه بپرند و یا دوست دارند از هر چیزی سر در بیاورند و اطلاعاتی داشته باشند و اولویت‌ های زندگی برایشان خیلی مهم نیست. آیا شما جز این دسته افراد هستید؟ اما بعضی افراد تمرکزشان را روی یک کار یا نهایت چند کار محدود می‌کنند ، زمان را به قطعات کوچکتری تقسیم می‌کنند و مهمترین مسائل زندگی را در هر قطعه زمانی مشخص پیدا می‌کنند و روی آن ها تمرکز می‌کنند . آیا جز این دسته افراد هستید؟

در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که چقدر به موفقیت نزدیک تر خواهیم بود اگر جلوی حواس پرتی ها را بگیریم و روی یک کار و نهایت چند کار تمرکز کنیم، و اگر زمان را کنترل کنیم آیا می‌توانیم همه چیز را به راحتی مدیریت کنیم؟

 

بزرگ اندیشی رمز موفقیت است

بزرگ اندیشی ربطی به کمال گرایی ندارد و بزرگ اندیشی تصور یک آینده خیالی و دست نیافتنی نیست ، بلکه ما برای رسیدن به موفقیت های بزرگ نیازمند عمل و فکر هستیم و قبل از هر چیزی باید اعمال خود را بر اساس اندیشه و رویاهای بزرگ تنظیم کنیم پس از بزرگ اندیشی نباید بترسیم.

دانشمندان و بزرگان جهان ثابت کردند که در اوج محدودیت‌ها هم می‌شود به موفقیت های بزرگ رسید اگر بزرگ بیندیشیم ، اگر در زمان های دور فکر پروازی وجود نداشت و یا اندیشه بوجود آمدن نوری که بتواند تمام تاریکی های دنیا را به روشنایی تبدیل کند به ذهن ادیسون خطور نمی‌کرد شاید تا به امروز رنگ پرواز در آسمان‌ها و داشتن شب های روشن را نمی‌دیدیم . دانشمندان آن زمان در اوج محدودیت‌ها اندیشه های بزرگی در سر داشتند تا به اهداف و موفقیت های بزرگ رسیدند پس ما هم در امکانات و فراوانی امروز می‌توانید با اندیشه‌های بزرگ به تمام آن چیزهایی که می‌خواهیم و دست یافتنی است برسیم.

اولویت‌ های زندگی با اصل ۲۰/۸۰

اولویت های زندگی با اصل 20/80

روی یک کاغذ لیست کارها و برنامه‌هایی را که قرار است در زندگی انجام دهیم را می‌نویسیم (می‌دانم بسیاری از ما این لیست را تهیه کرده‌ایم و داریم ) و بعد به ترتیب اولویت آنها را مرتب می‌کنیم (البته اولویت‌ها را بر اساس اهمیت کارها مرتب می‌کنیم) و کارهایی که بیشترین تاثیر در موفقیت ما را دارند در ابتدای این لیست قرار می‌دهیم.

اگر برنامه‌های کاری خود را با جزئیات و بر اساس اولویت‌ها مرتب کنیم و به ترتیب همان اولویت‌ها کارهای روزانه خود را انجام دهیم ، متوجه خواهیم شد که روزانه خیلی از کارهای داخل آن لیست را انجام نمی‌دهیم (کارهایی که در اولویت کمتری در آن لیست قرار دارند) و متوجه می‌شویم که همچنان در مسیر موفقیت هستیم و همچنان زندگیمان با نظم جلو می‌رود ، این همان قانون ۲۰/۸۰ است . قانون ۲۰/۸۰ می گوید : ” ۸۰ درصد از نتایجی که در زندگی می‌گیریم به دلیل همان ۲۰ درصد کارهای با اهمیت زندگی است که انجام می‌دهیم “

“سوال تمرکز” اولویت‌ های زندگی را مشخص می‌کند

"سوال تمرکز" اولویت های زندگی

وقتی لیست بالا را آماده کردیم از کجا باید بفهمیم که کدام یک از کارهای داخل آن لیست اهمیتی بیشتری دارند و در اولویت‌های بالاتری در لیست قرار می‌گیرند؟ اینجا است که “سوال تمرکز” به کمک ما خواهد آمد ، سوال تمرکز را می‌توانیم به این صورت از خودمان بپرسیم : انجام دادن کدام یک از کارهای داخل لیست باعث می‌شوند که کارها و امور دیگر کم اهمیت تر شوند؟ برای اینکه بیشتر به ماهیت این نوع سوال پی ببریم ، بیاییم سوال تمرکز را به صورت کلی و جزئی از خود بپرسیم :

سوال کلی تمرکز  : چه چیزی را در زندگی می‌خواهیم انجام دهیم و به دستش بیاوریم؟ (می تواند یک چیز یا چند چیز باشد اما سعی می کنیم تمرکز را بر روی یک چیز قرار دهیم تا اولویت اول مشخص شود و بعد می‌توانیم به سراغ اولویت‌های بعدی برویم) ” سوال کلی تمرکز” باعث می شود که جهت درست زندگی مشخص شود یعنی این سوال کمک می‌کند که هدف یا اهداف بزرگ زندگی شناسایی شود مثل : پولدار شدن ، داشتن یک زندگی آرام و شاد و …

سوال جزئی تمرکز : آن چیزی که همین الان می‌توانیم انجام دهیم تا به بزرگ‌ترین هدف زندگی خود نزدیک‌تر شویم چیست؟

این سوال انتخاب کارهای درست را بر اساس اولویت‌های مهم به ما نشان می‌دهد ، این کارها می‌تواند بسیار ساده باشد مانند: یک تلفن کردن ساده و می‌توانند بسیار سخت و پیچیده باشد مانند انجام یک پروژه کاری طولانی و سخت ، مهم این است که این کارهای ساده و پیچیده به ترتیب اولویت برای رسیدن به اهدافمان انجام شود .

عادات مثبت را تکرار کنیم تا انسان منظمی شویم

عادات مثبت را تکرار کنیم

نظم ذاتا در انسان‌ها وجود ندارد و افراد می‌توانند در یک مرحله از زندگی نامنظم باشند و در یک مرحله دیگر زندگی منظم شوند ، اجازه بدهید با یک مثال ساده که شاید بسیاری از ما با آن به طور مستقیم برخورد کرده‌ایم توضیح بدهم:

احتمال دارد که پدر ما یا حتی خود ما یک فرد بازنشسته باشیم و همچنان هر روز صبح ساعت ۶ از خواب بیدار می‌شویم ، طبیعتا در طول سال های کاری خود (قبل از بازنشستگی ) به دلیل اینکه باید هر روز ساعت ۷ صبح در محل کار خود حاضر می‌شدیم ، هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می‌شدیم اما حالا که بازنشسته هستیم و دیگر نیاز نیست به محل کارمان برویم چرا همچنان هر روز ساعت ۶ صبح بیدار می‌شویم ؟

 کاملا درست است ، بیدار شدن صبح زود تبدیل به عادت شده است و این دلیل اصلی نظم در انسان‌ها است . (بیدار شدن هر روز در ساعت ۶ صبح ، یک عادت خوب است) اگر ما بتوانیم عادات خوب را در زندگی خود تکرار کنیم به مرور زمان این عادات در شخصیت ما نهادینه می شود و تبدیل به نظم می‌شود و با افزایش عادات خوب  تبدیل به فرد منظمی می‌شویم که البته هیچ ربطی ندارد که قبل از شکل گیری عادات خوب در گذشته انسان منظمی بوده‌ایم یا خیر .

سخن پایانی قسمت اول

در این مطلب اهمیت اولویت‌ های زندگی و سوالات تمرکز و عادات مثبت را با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم که تمرکز کردن بر روی اولویت‌ها چقدر ما را به موفقیت‌ها و اهدافمان نزدیک‌تر می‌کند . در قسمت دوم این مطلب موارد بیشتر را با هم بررسی خواهیم کرد .  

مطالب پیشنهادی :

نظم و تعهد شادی می آورد

موفقیت بیشتر با تمرکز بر روی اولویت های زندگی (قسمت دوم )