تفاوت تاثیرگذاری و متقاعد کردن؟ کدام را انتخاب می کنیم؟

تاثیرگذاری

اگر فردی مهربان، صادق، دوست داشتنی هستیم، می توانیم به راحتی روی دیگران تاثیر بگذاریم و دیگران مجذوب ما خواهند شد. در واقع ما کار خاصی انجام نمی دهیم و تاثیرگذاری ما پاداش صفات و خصوصیات ارزشمندی است که در خود تقویت کرده ایم. در حقیقت ابتدا روی خودمان تاثیر گذاشته ایم بعد روی دیگران. اما وقتی شخصی را می خواهیم متقاعد کنیم هم به همین صورت است؟

تفاوت تاثیرگذاری و متقاعد کردن؟

هنگامی شخصی تاثیرگذار است یعنی هنر درست زندگی کردن را به خوبی می داند. در پاراگراف اول این مطلب توضیح دادم که تاثیرگذاشتن ابتدا از خودمان شروع می شود و بعد بدون هیچ گونه فشار و تحمیلی بر روی دیگران تاثیر می گذاریم. وقتی روی دیگران تاثیر می گذاریم یعنی ماهی گیری را خوب یاد گرفته ایم و اگر دیگران را متقاعد کنیم یعنی شکارچی حرفه ای هستیم. در ماهی گیری ما فقط یک طعمه خوب را به قلاب آویزان می کنیم و منتظر می مانیم که ماهی به سمت قلاب بیاید اما یک شکارچی با زور اسلحه به دنبال شکار خود می دود تا بتواند او را شکار کند.

مهارت و شخصیت

توماس جفرسون می گوید: “هر کسی که دارای شرافت و استعداد باشد، می تواند به قله موفقیت برسد” شرافت همان شخصیت است و استعداد همان مهارت است و به واسطه این دو است که انسان ها به ما اعتماد می کنند، اما به نظر شما افرادی که تاثیرگذار هستند، شخصیت جذاب تری دارند یا تخصص و مهارت بیشتری؟

حتما شخصیت و مهارت در کنار هم برای موفقیت لازم و ضروری هستند اما بدون شک شخصیت بسیار ارزشمندتر از مهارت است. متاسفانه اکثر انسان ها برعکس عمل می کنند و بیشتر به دنبال کسب مهارت و دانش هستند تا تقویت ویژگی های مثبت خود.

بدون شک یک فرد متخصصِ ناراحت با برخوردی تند و زننده با دیگران با کمی چاشنی دروغ خیلی کمتر از یک فرد مهربان و صادق با مهارت نه چندان بالا می تواند تاثیرگذار باشد.

شخصیتی مطلوب در کنار مهارتی مناسب نیاز به انتظار دارد تا ماهی خودش بیاید. البته که می توانیم انتخاب کنیم که با زور متقاعد کنیم یا ماهی گیر ماهری باشیم.

2 دیدگاه برای “تفاوت تاثیرگذاری و متقاعد کردن؟ کدام را انتخاب می کنیم؟

 1. Mohsen گفته:

  درود بر شما
  آخرین پاراگراف را خواندم ناگهان ریتم تصنیف زیبایی از استاد افتخاری در ذهنم خودکار زمزمه شد
  چون صید به دام تو به هرلحظه شکارم / ای طرفه نگارم
  از دوری صیاد دگر تاب نیارم / رفته ست قرارم
  چون آهوی گم گشته به هر سوی دوانم / رهایی نتوانم
  تا دام در آغوش نگیرم نگرانم / آه از دل زارم
  کلمه به کلمه و بند به بند این متن زیبای شما را حداقل من زندگی کردم، آنچنان که برای گیر افتادن در دام لحظه شماری میکنم ، آنچه در اثر ‌مهر و محبت در وجود انسان رخنه می‌کند بوسیله هیچ مته ای در مغز انسان وارد نخواهد شد و این تفاوت اثر گذاری و متقاعد کردن است که یکی سرچشمه اش عشق و محبت است و دیگری زور و اجحاف ، ما هر روز تلاش می‌کنیم تا از زیر آنچه در قالب جبر بر ما دیکته شده بگریزیم و در عوض به نقطه ای پناه ببریم که دوستش داریم . بسیار سپاسگزارم از متن بسیار زیبای ، هر روز برای گیر کردن به قلاب ماهی گیری چون شما لحظه شماری میکنم آنچه از شما در این مدت آموختم ثمره ساعتها تلاش و مطالعه شما بوده از شما ممنون و سپاسگزارم و همچنین از گروه پر تلاش شادی افزا تندرست و شاد باشید

  • شادی افزا گفته:

   درود بر شما
   بدون هیچ گونه تعارفی همچنان لذت می بریم از حضور ذهن، دانش و هوش کلامی بالای شما.
   آرزومندیم همیشه شاد و تندرست باشید و هنوز ما را لایق بدانید و از نوشته های زیبایتان محروممان نکنید.
   سپاس فراوان

دیدگاه‌ها بسته شده است.