حسادت یک مبارزه مخرب است ، به جای آن همکاری کنیم

حسادت یک مبارزه مخرب است

آیا حسود هستیم و به دیگران حسادت می کنیم ؟ بدون شک تنها نیستیم و میلیون ها نفر دیگر روی زمین مثل ما حسود هستند .

در یک آزمایش به تعدادی افراد ۴ فیلم را نشان دادند هر ۴ فیلم مشابه هم بودند و نشان می داد که اتومبیلی از روی گودال آبی به سرعت رد می شود و باعث آب پاشیدن به فرد دیگری می شود . تفاوت فیلم ها در فردی بود که در این اتفاق خیس شده است . یک فرد مسن ، یک فرد دانشجو ، یک معتاد و یک فرد ثروتمند . اکثر افراد وقتی این فیلم ها را دیدند از پاشیدن آب به روی فرد ثروتمند خوشحال شدند و این یعنی اکثر انسان ها نه تنها از موفقیت های دیگران خوشحال نمی شوند بلکه از بدشانسی آن فرد موفق هم لذت می برند . این حس چه انرژی به ما می دهد ؟ شادی ؟ تنفر ؟ غرور ؟ ناتوانی؟ این حس وقتی به شادی تبدیل می شود که به جای اینکه دائم رشک بورزیم سعی کنیم با دیگران همکاری کنیم ، به دیگران کمک کنیم و این بازی باخت را به بازی برد تبدیل کنیم .

به جای حسادت ، همکاری کنیم

بهترین روش برای استفاده از قدرت دیگران همکاری است . ما می توانیم با همکاری و کمک کردن به دیگران باعث رشد دیگران شویم و به جای اینکه وارد یک مبارزه نفرت انگیز شویم سعی کنیم شادی را به دیگران هدیه دهیم و این قدرت پیروزی دیگران را هم در زندگی خود بکار ببریم . این یک بازی برد برد است . چرا که نه ، با خوشحالی دیگران خوشحال شدن ، با موفقیت دیگران موفق شدن و با شادی دیگران شاد شدن ، لذت بخش تر نیست ؟ آیا ایرادی دارد ؟ کار اشتباهی است ؟

نگران نباشید اکثر ما انسان ها جور دیگری عادت کرده ایم و نیاز به تمرین داریم . مشارکت حتی همراه با رقابت موجب موفقیت هر دو طرف می شود . تمرین کنیم .

2 دیدگاه برای “حسادت یک مبارزه مخرب است ، به جای آن همکاری کنیم

 1. Mohsen گفته:

  درود بر شما
  یادم میاد بچه که بودم با بچه های دیگه که تو کوچه بازی میکردیم اگر کسی کاری انجام میداد که دیگری نمیتونست انجام بده یا چیزی میخرید که ممکن بود حسادت برانگیزه باشه در جواب حسادت بقیه میگفت «الحسود لایسود » یعنی حسود سودی نخواهد برد با خواندن مطلب امروزتان یاد صحبتها و کارهای کودکی و نوجوانی ام افتادم، به هر روی حسد، رشک، غبطه شاید تعابیر و معانی دیگری هم برای اینا استفاده کنیم من درست متوجه نشدم که فاصله بین حسد و رشک و غبطه چقدر است ولی این را میدانم که هر چیزی می‌تواند یک الگوی پیشرفت برای ما باشد در او ببینیم و برای خود بخواهیم نه اینکه نه او داشته باشد و نه ما، هر کسی در هر برهه از زمان به هر دلیلی می‌تواند صاحب هر چیزی باشد اینکه بخواهیم او را پایین بکشیم تا خود را بالا ببریم این بسیار ناپسند است به علاوه غیر ممکن چون اگر آنقدر پتانسیل داشتیم که او را پایین بیاوریم الان ما جای او بودیم یا بهتر بگویم آن نیرویی که صرف پایین آوردن یا حسودی کردن به طرف مقابل می‌شود را صرف پیشرفت خودمان کنیم این است که هیچ وقت حسود سودی نمیبرد و همواره ته چاه است ولی اینکه به داشته های کسی بیاندیشیم و تلاش کنیم که مثل او یا بهتر از او باشیم به نظر من نامش الگوبرداری یا غبطه خوردن است و حسودی نیست
  من همواره به داشتن قلب بزرگ و روح لطیف شادی افزایی ها غبطه میخورم در دنیای باقالی به چند من امروز وقت و انرژی و توان خود را صرف آموزش و شادی می‌کنند و همچنین به قلم زیبا و دست توانا و نوشتار گویا شما هم غبطه میخورم و آرزو میکنم روزی طبع بلندی مثل شادی افزایی ها و قلمی مثل شما داشته باشم
  شاد و تندرست و پیروز باشید

  • شادی افزا گفته:

   درود بر شما
   سپاس از لطف محبتتان که همیشه با یزرگواری خود ما را شرمنده می کنید
   به نظر من هم این جمله در متن زیبای شما بهترین تعریف برای همکاری به جای حسادت و استفاده درست از قدرت دیگران برای موفقیت دو طرفه است ” در او ببینیم و برای خود بخواهیم نه اینکه نه او داشته باشد و نه ما ”
   شاد و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code