لذت بردن چیست و چگونه لذت ببریم؟

لذت بردن چیست

لذت بردن برای هر شخصی تعریف جداگانه دارد و متفاوت است مثلا اگر من از سفر کردن لذت می برم شاید برای شخص دیگری سفر کردن به معنای پول بیهوده خرج کردن باشد و ارمغان آن سفر برای آن شخص فقط استرس و اضطراب باشد. اما به هر صورت بهتر است که همه انسان ها تلاش کنند که از زندگی لذت ببرند. در این مطلب مواردی را با هم بررسی می کنیم تا بتوانیم بیشترین استفاده را از لحظه های زندگی ببریم و خوشحال تر زندگی کنیم.

لذت بردن چیست؟

برای درک بهتر لذت بیاییم کمی از تجربیات زندگی خود فاصله بگیریم و انگار از بیرون آن ها را می بینیم. مثلا وقتی در سفر هستیم و دارد خیلی به ما خوش می گذرد حتی برای لحظات کوتاه سعی کنیم با کمی فاصله به آن اتفاق ها نگاه کنیم. لحظاتی خدا را برای این اتفاقات خوشایند شکرگزار باشیم و ببینیم که چطوری دارد آن لحظه ها اتفاق می افتد و حتما اینطوری بیشتر قدر این لحظات شیرین را خواهیم دانست. به مجموعه تمام این اتفاقاتی که در حال رخ دادن است که ما در آن لحظه حس خوشایندی را تجربه کنیم و شاد و خوشحال باشیم لذت بردن می گویند.

افزایش روحیه به سه روش با تمرکز بر روی لذت

تمرکز بر روی لذت در لحظه حال می تواند اصل سازگاری هِدونیک را دور بزند و خنثی کند (سازگاری هدونیک یعنی هر چیزی که در زندگی ما وارد می شود یا به دست می آوریم در ابتدا کار می تواند بسیار جذاب و لذت بخش باشد اما بعد از مدت کوتاهی به سازگاری یا همان عادت می رسیم و آن چیزهایی که در روزهای اول بسیار هیجان انگیز بودند کاملا عادی و معمولی می شود)

تمرکز بر روی لذت در لحظه حال می تواند جلوی سرگردانی ذهن را بگیرید و ما را در لحظه نگه دارد.

سومین روش این است که ما قدرشناس تر می شویم و با لذت عمیقی که در لحظات حال تجربه می کنیم قدر زندگی قشنگ و جذاب خود را بهتر و بیشتر می دانیم. تمام این سه مورد باعث افزایش روحیه ما می شود.

چطور از فعالیت لذت بردن بیشترین استفاده را ببریم؟

راه های زیادی وجود دارد تا بهترین لذت ها را در زندگی خود تجربه کنیم اما یکی از بهترین راهکارها این است که در یک تجربه مثبت شرکت کنیم. این تجربه می تواند از یک فعالیت ساده مثل نوشیدن یک قهوه دلچسب کنار پنجره باشد تا مثلا شرکت در یک مهمانی مجلل. نوع آن تجربه، جنس تجربه، کوچکی و بزرگی آن اصلا مهم نیست و مهم این است که ما در حین آن تجربه لذت ببریم و به این فکر کنیم که چه چیزی ما را دارد خوشحال می کند. مواردی که باعث خوشحالی ما می شود را در ذهن خود مرور کنیم، لبخند بزنیم، لذت ببریم و همچنان شکرگزار پروردگار باشیم. حتی می توانیم از آن لحظات زیبا عکس بگیریم تا بعدها با دیدن آن عکس ها باز آن تجربه زیبا را تکرار کنیم و مجددا غرق در لذت شویم. ما باید لذت های کوچک و بزرگ زندگی را دنبال کنیم تا آن لذت ها از لحظه، تبدیل به عادت شوند. اصلا سخت نیست از همین الان شروع کنیم و از ساده ترین چیزهای زندگی عمیقا در لحظه لذت ببریم.

2 دیدگاه برای “لذت بردن چیست و چگونه لذت ببریم؟

 1. Mohsen گفته:

  درود بر شما
  هر چیزی میگذرد فراموش نکنیم که عمر گذراست و زندگی را هر طور بگیریم همان گونه برایمان در گذر است و بهترین لذتها همان لذتهایی است که از دل فطرت بیرون می اید، لذت گذشت ، لذت بخشش ، لذت آشتی ، لذت دیدن یک آشنا از دور دست ، لذت یادگیری ، لذت تماشای عبور پرندگان مهاجر ، لذت رشد فرزندان گلهای شمعدانی روی ایوان ، لذت احوال پرسی، لذت دوست داشته شدن ، لذت دوست داشتن و هزاران لذت دیگر که همگی آنها انگیزه می‌شود برای زندگی، زندگی کلا یک سفر است و پر است از خاطره، چه میدانیم بالخره زمان آخرین نفس کی فرا می‌رسد «اگر می‌دانستم این آخرین دقایقی است که تو را می‌بینم، به تو می‌گفتم «دوستت دارم» و نمی‌پنداشتم تو خود این را می‌دانی. همیشه فردایی نیست تا زندگی فرصت دیگری برای جبران این غفلت‌ها به ما دهد – گابریل گاریسا مارکز » پس لحظات را در یابیم که « دم غنیمت است » و به قول سهراب سپهری
  « زندگی تر شدن پی در پی
  زندگی آب تنی کردن در حوضچه اکنون است
  رخت ها را بکنیم
  آب در یک قدمی است
  روشنی را بچشیم
  شب یک دهکده را وزن کنیم خواب یک آهو را
  گرمی لانه لک لک را ادراک کنیم
  روی قانون چمن پا نگذاریم
  در موستان گره
  ذایقه را باز کنیم
  و دهان را بگشاییم اگر ماه درآمد
  و نگوییم که شب چیز بدی است »
  نویسنده گرامی از شما و گروه شادی افزا سپاسگزارم کنار شما لذت خواندن ، لذت تفکر و اندیشیدن ، لذت نوشتن و لذت خوانده شدن و حتی لذت بودن را حس کردم ، تندرست و شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code