توقع سپاسگزاری نداشته باشیم ، از کار خوب خود لذت ببریم

توقع سپاسگزاری نداشته باشیم

آخرین باری که بخاطر کار خوبی که انجام دادید از شما سپاسگزاری شد کی بود ؟ چقدر توقع سپاسگزاری دارید ؟ آیا اگر کسی از شما تشکر نکند ناراحت می شوید ؟ شاید این سوال ها و ده ها سوال دیگر بخاطر کارهای خوبی که برای دیگران انجام می دهیم هر روز آزارمان می دهند . در این مطلب می خواهیم جور دیگری به این موضوع نگاه کنیم ، با من همراه شوید .

چرا توقع سپاسگزاری داریم ؟

در حقیقت انسان ها در این موضوع به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند ، دسته اول انسان هایی هستند که بدون اینکه در حق کسی لطف کنند منتظر تشکر هستند . این انسان ها مدام هم به این و آن توضیح می دهند که مثلا برای فلانی چنین کاری خوبی را انجام داده ام و طرف مقابل از من سپاسگزاری نکرد.

اکثر این انسان ها برای خودشان دارند کار خوبی انجام می دهند و نیت آنها این است که خودشان به اهدافشان برسند و شاید در مسیر این کار هم طرف مقابلشان هم از این کار خوشحال بشود ، یعنی به اصطلاح دارند منت سر طرف مقابلشان می گذارند که مثلا چنین کار خوبی را برای شما انجام داده ام . اگر درست فکر کنیم می بینیم بسیاری از ما هم حداقل برای یکبار جز این دسته انسان ها قرار گرفته ایم .

دسته دوم : بی دلیل منتظر سپاسگزاری هستند .

تعداد افرادی که در دسته دوم هم قرار می گیرند کم نیستند ، این افراد بی دلیل توقع سپاسگزاری دارند ، یعنی کار خاصی انجام نمی دهند و منتظر سپاسگزاری هستند و به نظر خودشان کاری که انجام داده اند کار خوبی برای دیگران بوده است و در حقیقت این دید فکر آنها است و یک کار معمولی و عادی است که شاید هر کسی جای آنها هم بود همین کار را انجام می داد .

قصد توهین و جسارت به شخص خاصی را ندارم و فقط دارم تقسیم بندی می کنم اما اگر کمی فکر کنیم واقعا اینطور هست مثلا اگر شخص روشن دلی برای گذشتن از خیابان از ما تقاضا کمک کند و ما سریعا بپذیریم و آنرا از خیابان رد کنیم و بعد از گذشتن از خیابان به هر دلیلی آن شخص از ما تشکر نکند آیا منطقی است که ساعت ها ذهن خود را درگیر کنیم که فلانی حتی یک تشکر خشک و خالی هم از من نکرد .

دسته سوم بدون توقع می بخشند

خوشا به سعادت این دسته از انسان ها که چقدر زندگی لذت بخش و شیرینی دارند و این انسان ها بزرگترین لطف را به خودشان می کنند . من از کلمه بخشش برای این دسته استفاده کردم به دلیل اینکه انسان هایی که عاشقانه در حق کسی لطف می کنند و به افراد دیگر به هر نحوی کمک می کنند در حقیقت انسان های بخشنده ای هستند که حتی می بخشند آنچه را که خودشان دوست دارند و به آن احتیاج دارند و احساس رضایت و خشنودی از این کارشان بهترین پاداش برایشان است .

این افراد دلیلی ندارند که منتظر باشند و توقع سپاسگزری از کسی داشته باشند ، این افراد سرشار از شادی و نشاط هستند . حس آرامش ، رضایت و خوشحالی از کاری نیکویی که انجام داده اند و لبریز هستند از حال خوب و دیگر نیازی ندارند کسی از آنها تشکر کند .

حال ببینید می خواهید جز کدام یک از این سه دسته افراد باشید ، انتخاب با شماست .

اما چرا بعضی از افراد سپاسگزاری نمی کنند ؟

اما چرا بعضی از افراد سپاسگزاری نمی کنند ؟

تعجب نکنید بعضی از افراد هر کار خوبی هم که برایشان انجام دهید از شما تشکر نخواهند کرد . دلیل آن این است که عمل سپاسگزاری باید آموزش داده شود و خیلی ها به هر دلیلی این موضوع را آموزش ندیده اند.

این افراد یاد نگرفته اند اگر کسی کار خوبی برایشان انجام داد ، پسندیده این است که از شخص مقابل تشکر کند و فکر کنم با دانستن این موضوع هم اگر گاهی اوقات نمی توانیم جز دسته سوم قرار گیریم ، می توانیم بپذیریم که شخص مقابلمان می تواند خودخواه و بی چشم و رو نباشد که از ما بخاطر کار خوبی که برایش انجام داده ایم سپاسگزاری نکرده است .

مطلب پیشنهادی :

شادی با داشتن دل دریایی