زندگی شاد خودمان را طراحی کنیم

زندگی شاد خودمان را طراحی کنیم

هر کدام از ما می توانیم خالق زندگی خود باشیم ، زندگی خود را به نحوی که دوست داریم طراحی کنیم و یک زندگی شاد و زیبا برای خود بسازیم . اما بسیاری همچنان نه ابزارهای لازم را دارند که طراح خوبی باشند و نه آموزش های لازم را برای این کار دیده اند ، در این مطلب با هم ابزارها و آموزش های لازم را برای یک زندگی ایده ال و شاد بررسی خواهیم کرد تا هر کدام از ما بتوانیم طراح فوق العاده ای برای زندگی خود باشیم .

مسیر جدید زندگی را طراحی کنیم

مسیر تکراری که همه انسان ها در زندگی در آن حرکت می کنند شاید در ظاهر امن و مطمئن تر از مسیرهای دیگر باشد اما این مسیر زندگی ما نیست . هر کدام از ما مسئول ساخت زندگی خود هستیم و اگر می خواهیم زندگی شاد و لذت بخش ویژه خودمان را داشته باشیم پس باید مسیر جدید و منحصر به فرد خودمان را طراحی کنیم .

همه چیزهای اطراف ما طراحی شده اند و زندگی ما هم نیاز به طراحی دارد و چه کسی بهتر از ما می تواند طراح زندگی خودمان باشد . کمی شجاعت لازم است برای اینکه در این مسیر قرار بگیریم و حال با ابزارهایی که در اختیار داریم و آموزش هایی که می بینیم و بر اساس خواسته ها و علایق خود می توانیم بهترین طراحی را برای زندگی خودمان انجام دهیم و بین راه هرزگاهی این مسیر را ارزیابی کنیم که از این طراحی که انجام داده ایم رضایت داریم یا خیر .

میلیون ها انسان در این دنیا تحصیلات عالی دارند و حتی شغل های خوبی هم دارند اما بسیاری از آنها در مسیر دلخواهشان قرار نگرفته اند و زندگی خود را خودشان طراحی نکرده اند و هر کدام از ما هم می توانیم انتخاب کنیم که خودمان طراح زندگی خود باشیم یا خانواده ، دوستان ، آشنایان ، جامعه و حتی پسر همسایه طراح زندگی ما باشد.

برقراری تعادل برای یک زندگی شاد

برقراری تعادل برای یک زندگی شاد

سلامتی ، کار ، بازی و عشق . بیاییم قبل از هر چیز این چهار کلمه را به درستی معنی کنیم .

 سلامتی یعنی تندرستی جسم و روح از هر لحاظ .

کار یعنی هر نوع فعالیت داوطلبانه یا افتخاری و فعالیت هایی که به ازای آن دستمزدی به هر نحوی دریافت می کنیم .

بازی شامل هر نوع فعالیتی که بتوانیم از آن لذت ببریم . حتما بسیار شنیده اید که می گویند زندگی یک بازی است ، این جمله زمانی می تواند شکل بگیرید که بتوانیم رابطه ای بین کار و بازی پیدا کنیم یعنی انقدر کارمان را دوست داریم و از آن لذت می بریم که تبدیل می شود به یک بازی شیرین و لذت بخش .

عشق یعنی دوست داشتن خانواده ، همسر ، شغل ، حیوانات و هر چیز دیگری.

حال برای داشتن یک زندگی ایده ال و شاد باید تعادلی بین سلامتی ، کار ، بازی و عشق برقرار کنیم ، کاری که بسیاری از ما انجام نمی دهیم و بجای آن زمان زیادی را به گله و شکایت و ناراحتی و عصبانیت در زندگی اختصاص می دهیم .

یک روز زندگی خود را بررسی کنیم ، صبح چه ساعتی از خواب بلند می شویم و به سرکار می رویم و چه ساعتی به خانه بر می گردیم ؟ چند ساعت در روز کار می کنیم ؟ چند ساعت در خانه در کنار خانواده هستیم ؟ زمانی که در محیط کار مشغول کار کردن هستیم آیا به درستی و با تمرکز بالا کار می کنیم ؟ زمانی که در خانه هستیم آیا کارمان را پشت در خانه گذاشته ایم و به همسر و خانواده عشق هدیه می دهیم ؟

پاسخ به این سوال ها و هزاران سوال دیگر می تواند ما را در مسیر درست زندگی قرار دهد ، می تواند از ما یک طراح موفق بسازد که زندگی خودمان را به درستی طراحی کنیم .

 تعادل بین دیدگاه کاری و دیدگاه زندگی

 تعادل بین دیدگاه کاری و دیدگاه زندگی

برای داشتن یک زندگی شاد و شیرین و انتخاب یک مسیر درست باید تعادل بین این دو دیدگاه را برقرار کنیم . برای مثال دیدگاه زندگی ما این است که به محیط زیست اهمیت بسیار می دهیم ، حیوانات را خیلی دوست داریم و عاشق طبیعت هستیم و با این دیدگاه زندگی می توانیم در اداره محیط زیست یا منابع طبیعی مشغول به کار شویم یا کارهای مرتبط با دیدگاه زندگیمان را پیدا کنیم و اگر برعکس آن در کارخانه ای کار کنیم که هر روز مواد شمیایی و یا فاضلاب کارخانه را به رودخانه ها می ریزند طبیعتا این تعادل را بین دیدگاه کاری و زندگی خود برقرار نکرده ایم و طراحی مسیر زندگی ما درست نبوده است .

برای داشتن زندگی شاد ، لحظه های زندگی را یادداشت کنیم

تا اینجا متوجه شدیم که باید زندگیمان را خودمان طراحی کنیم و تعادل را در زندگی برقرار کنیم و حال بیاییم زندگیمان را ارزیابی کنیم و لحظه های زندگی را در یک دفتر بنویسیم . زمان هایی که با تمرکز بالا مشغول کار کردن هستیم را بعد از اتمام کار یادداشت کنیم ، زمان هایی که حوصله سر بر است و زمان چقدر دیر می گذرد را یادداشت کنیم و برعکس زمان هایی که انقدر غرق کاری که انجام می دهیم شده ایم که متوجه گذر زمان نمی شویم ، همه این ها را یادداشت کنیم تا متوجه شویم طراحی زندگی را به درستی انجام داده ایم یا خیر .

برای حالت سکون زندگی چکار کنیم ؟

در پاراگراف بالا زمان هایی که انرژی بالایی داریم و حالمان خوب است و زمان هایی که حالمان خوب نیست و زمان به کندی می گذرد را یادداشت کردیم اما اگر زندگیمان به حالت سکون و کرختی درآمد چکار کنیم ؟

راه حل درآمدن از این حالت سکون نقشه برداری ذهنی است . بیاییم با یک مثال تمرین کنیم : برای مثال شخصی دوست دارد در فضای باز کار کند و فضای شلوغ و ماشینی شهری را خیلی نمی پسندد ، به محیط زیست ، حیوانات بسیار علاقه دارد ، سفر کردن را دوست دارد مخصوصا سفرهایی که طبیعت بکر و دست نخورده ای دارند . الان فکر کنم همه ما می توانیم برای چنین فردی با این خواسته ها و علایق کار و زندگی مورد دلخواهش را طراحی کنیم . بهتر است همه ما هرزگاهی این تمرین ساده را در زندگی انجام دهیم و تا متوجه شویم طراحی درستی برای زندگی خود داشته ایم یا خیر .

برای داشتن زندگی شاد از چند مسیر حرکت کنیم

برای داشتن زندگی شاد از چند مسیر حرکت کنیم

اگر تا به اینجا مطلب همراه من بودید یعنی همه ما دوست داریم که طراح زندگی خودمان باشیم و آنطور که می خواهیم  مسیر زندگی را انتخاب کنیم اما شاید الان در مسیری قرار گرفته ایم که برای کسب درآمد زندگی مجبور به انجام کاری هستیم یا کاری که می کنیم مورد دلخواهمان نیست یا حتی هنوز نمی دانیم این کاری که انجام می دهیم کار مورد علاقه ما هست یا خیر .

در این شرایط بهتر است مسیرهای دیگری را هم برای زندگی خود انتخاب کنیم و در کنار کار اول می توانیم کار دوم و حتی سومی را هم شروع کنیم ، فقط یادمان باشد ارزش برابری را برای همه کارهایمان در نظر بگیریم زیرا هدف این است که بعد از مدتی ارزیابی کنیم که کدام یک از این کارها می تواند ما را در مسیر بهتر زندگی قرار دهد و حتی شاید از مجموع این کارها به شغل دیگری برسیم که مورد دلخواهمان باشد .همیشه داشتن گزینه های مختلف باعث خلاقیت و ایده های نو می شود و انتخاب را راحت تر می کند و اگر حتی در یکی از این کارها شکست خوردیم جایگزین بعدی می تواند ما از استرس و اضطراب دور کند .

سخن پایانی

این مطلب خلاصه ای بود از کتاب زندگی خود را طراحی کنید اثر بیل برنت و دیو اوانز که امیدوارم کمک زیادی کرده باشد تا بتوانیم طراحان خوبی برای زندگی خود باشیم و مسیر درست زندگی را انتخاب کنیم و زندگی شاد ، سالم و شیرینی را تجربه کنیم.

مطلب پیشنهادی :

زندگی شاد با از بین بردن حالات منفی ذهنی با تلاش مداوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code